MB-SG 50

FASADA STRUKTURALNA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów: architektów, inwestorów i wykonawców konstrukcji aluminiowych oraz obserwując stały wzrost zastosowań systemów strukturalnych w Polsce firma ALUPROF S.A. opracowała nowy ekonomiczny i zaawansowany technicznie system ściany o szkleniu strukturalnym MB-SG50.

CHARAKTERYSTYKA

  • System daje możliwość konstruowania i wytwarzania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego, dachów, świetlików i przeznaczony jest do stosowania w obiektach budownictwa ogólnego. Konstrukcja nośna systemu oparta jest o szkieletową konstrukcję aluminiową słupowo-ryglową. Cechą charakterystyczną jest widoczna szerokość profili 50mm i odpowiednio dobrane głębokości słupów i rygli zapewniające przenoszenie obciążeń w szerokim zakresie stosowania.
    Konstrukcja słupowo-ryglowa przewiduje stosowanie rygli zacinanych, które są mocowane do słupów w sposób nakładkowy, co umożliwia zastosowanie różnych sposobów montażu rusztu aluminiowego oraz daje gwarancję wodoszczelności i właściwej wentylacji. Do systemu zostały również wprowadzone słupy połówkowe dzięki którym możliwy jest montaż modułowy konstrukcji oraz rozwiązany zostaje problem dylatacji poziomej. Słupy połówkowe umożliwiają również kształtowanie ściany pod kątem. Ze względu na zbliżoną budowę słupów i rygli do systemu MB-SR50 uzyskujemy identyczny wygląd ściany od strony pomieszczenia, co powoduje że obie ściany mogą być instalowane na obiekcie obok siebie. Kompatybilność ta przekłada się również w wykorzystywaniu identycznych lub zbliżonych akcesoriów do połączeń i montażu poszczególnych węzłów i wydatnie obniża koszty całej konstrukcji.
  • Do konstrukcji słupowo-ryglowej mocowane są ramy aluminiowe z kształtowników aluminiowych izolowanych termicznie, do których przyklejane są szyby zespolone lub pojedyncze tworząc w ten sposób pola przezierne i nieprzezierne fasady. Szyby przyklejane są do ram montażowych aluminiowych za pomocą specjalnego silikonu konstrukcyjnego firmy „DOW CORNING”. Klejenie przebiega w procesie fabrycznym, pod ścisłą kontrolą, co daje gwarancję prawidłowości połączenia. W razie konieczności, np. wynikających z lokalnych przepisów, można zastosować dodatkowe elementy mechaniczne zabezpieczenia szyb przed wypadnięciem. W częściach przeziernych stosuje się szyby zespolone jednokomorowe stopniowane, tafla zewnętrzna o grubościach 6-8mm bezpieczna hartowana lub wzmacniana termicznie, zalecane refleksyjne. W częściach ocieplonych stosuje się szyby pojedyncze o grubościach 6-8mm hartowane lub wzmacniane termicznie, zalecane refleksyjne. W systemie zastosowano podparcie mechaniczne dolnej krawędzi szyby wewnętrznej jak i zewnętrznej. Wszystkie ramy zbudowane są z dwóch kształtowników aluminiowych izolowanych termicznie pasami poliamidowymi w kształcie omega, tworząc lekkie i wytrzymałe profile o trzech zamkniętych komorach z możliwością regulowania izolacji termicznej Ur =1.7-2.15 W/(m2K) co odpowiada RMG 1.0-2.1 według normy DIN 4108.
  • Największą zaletą systemu jest wygląd zewnętrzny fasady w którym uzyskujemy całkowicie szklaną elewację podzieloną strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości 16 mm. Widoczna szerokość profili od strony pomieszczenia wynosi tylko 85mm. Niepowtarzalny wygląd elewacji uzyskuje się stosując szkło refleksyjne. W systemie klejona jest szyba zewnętrzna co wydaje się najbardziej racjonalne ze względu na przenoszenie obciążeń od parcia i ssania wiatru, ponadto w celu wyeliminowania zjawiska rozrywania spoiwa klejącego zastosowano specjalną dwu komponentową uszczelkę z miękkim podłożem z gumy komórkowej. Właściwą odporność na przenikanie wody opadowej oraz powietrza gwarantuje potrójny system uszczelnień ramy do profili słupów i rygli oparty o nowe projekty uszczelek EPDM, które w sposób wydatny poprawiają izolacyjność cieplną fasady tak że nie zachodzi konieczność stosowania dodatkowej izolacji przy pomocy sznura izolacyjnego i silikonu pogodowego, takie rozwiązanie może być konieczne do zastosowania tylko na dachach i świetlikach. Ze względu na euro rowki zastosowane w profilach zdecydowanie obniżono koszty obróbki mechanicznej, oraz umożliwiło to zastosowanie szerokiej gamy standardowych okuć funkcjonujących na rynku. Bardzo ważną zaletą systemu jest również mocowanie boczne elementów wypełniających, co umożliwia montaż paneli nieprzeziernych na mur pełny.
  • Płaska szklana powierzchnia zewnętrzna bez widocznych elementów aluminiowych 
  • Podwyższona izolacyjność termiczna 
  • Szklenie i montaż w warunkach fabrycznych 
  • Możliwość stosowania okien odchylnych bez zmiany wyglądu elewacji